109-ТА СЕСІЯ МІЖНАРОДНОЇ КОНФЕРЕНЦІЇ ПРАЦІ

109-та сесія Міжнародної конференції праці  розпочалася 20 травня 2021 року. 

Вперше в історії вона проводилася в режимі онлайн, через зміни, що відбулися в результаті кризи, викликаної  пандемією COVID-19.


В її роботі взяли участь майже 4500 делегатів, у тому числі 171 міністр і заступник міністра, а також високопоставлені представники працівників і роботодавців з 181 держави-члена МОП. Офіційне відкриття конференції відбулося 20 травня, тоді ж було обрано її посадові особи.
Головою Конференції на першому засіданні був обраний Омар Знібер (Omar Zniber) з Марокко, Посол і постійний представник Королівства Марокко при Відділенні ООН та інших міжнародних організаціях у Женеві. Своє обрання він назвав «великою честю» для Марокко і всього африканського регіону.


«Міжнародну конференцію праці часто називають всесвітнім парламентом праці, де урядам, організаціям роботодавців і працівників держав-членів МОП надається унікальна можливість в тристоронньому форматі обговорити соціальні проблеми, питання трудових відносин і різні теми, пов'язані зі сферою праці», - зазначив він.


З привітанням до учасників звернувся Генеральний директор МОП Гай Райдер, який підкреслив важливу роль, яку належить зіграти в її роботі обраному голові.


«Після того яку в минулому році МКП з об'єктивних причин відклали, всі учасники МОП - уряду, роботодавці і працівники - зійшлися на думці, що на цей раз Конференція повинна відбутися, оскільки нам необхідно було виконати вкрай важливу роботу, від якої багато в чому залежала організаційна наступність МОП », - зазначив він.


«Успішне проведення Конференції під вашим керівництвом, - підкреслив Генеральний директор МОП, звертаючись до голови МКП, - дозволить МОП зробити ще один крок, причому дуже важливий, до подолання наслідків пандемії COVID-19, яка за останні півтора року завдала нищівного удару по сфері праці, і тим самим внести вирішальний вклад у продовження будівництва кращого життя».


7 червня стартували пленарні засідання, які відкрилися зверненням президента Швейцарської Конфедерації. З доповідями «Світ праці в період Ковіду» та «Результати гідної праці – Реалізація програм МОП у 2018 – 2019 роках» виступили Генеральний директор МОП Гай Райдер і голова Адміністративної ради МОП. Були заслухані головуючі делегацій трудящих і роботодавців. Катастрофічні наслідки пандемії COVID-19 для сфери праці зайвий раз говорять про необхідність будувати стратегію відновлення на користь людини, заявив Генеральний директор МОП Гай Райдер, звертаючись до учасників першого пленарного засідання 109-ї Міжнародної конференції праці.


За даними МОП, через пандемію під скорочення потрапили 33 мільйони людей. Ще 81 мільйон чоловік з тих чи інших причин змушені були залишити роботу.


У доповіді МОП  було зазначено, що ринок праці відновлюється повільними темпами і до допандемійних показників, швидше за все, вдасться повернутися не раніше 2023 року.
За прогнозами, у 2022 році кількість безробітних у світі сягне 205 млн, а глобальний рівень безробіття складе 5,7 відсотка. В останній раз такий показник був зареєстрований у 2013 році, коли на ринку праці все ще відчувалися наслідки світової економічної кризи.


Найскладніша ситуація, згідно експертам МОП, у країнах Латинської Америки і Карибського басейну, а також Європи і Центральної Азії.


У Східній Європі тільки через пандемію в 2020 році роботи позбулися 2,4 мільйона чоловік. У Центральній і Західній Азії з причин, пов'язаних з пандемією, без роботи в 2020 році залишилися 3,2 мільйона осіб (при загальному рівні безробіття 9,8 відсотка).


Крім  обговорення спеціального підсумкового документа про заходи реагування на пандемію COVID-19, розроблених МОП, доповідей голови Адміністративної ради та Генерального директора, програми та бюджету МОП на 2022-23 роки, відбулися дискусії з питань соціального захисту, а також розгляд доповідей про дотримання в умовах пандемії трудових норм і пов'язаних з цією темою прикладів з практики різних країн.


Доповідь, присвячена підсумкам роботи Адміністративної ради МОП за останні два роки, на першому пленарному засіданні представив її голова, секретар з питань праці Індії Апурва Чандра (Apurva Chandra). Зі вступним словом виступили голови груп роботодавців і працівників МКТ Рената Хорнунг-Драус (Renate Hornung-Draus) (Німеччина) і Кателен Пасхір (Catelene Passchier) (Нідерланди).


На Конференції виступили перші особи міжнародних і національних профспілкових об’єднань.