29 ЖОВТНЯ ВІДБУЛАСЯ ПУБЛІЧНА ДИСКУСІЯ «ПОВОЄННЕ ВІДНОВЛЕННЯ РИНКУ ПРАЦІ В УКРАЇНІ: ТЕНДЕНЦІЇ ТА ЗАГРОЗИ»


В ході публічної дискусії Вячеслав Рой, голова Федерації профспілок працівників малого та середнього підприємництва України представив аналітичне дослідження «Повоєнне відновлення ринку праці в Україні: тенденції та загрози» в якому проаналізовано сучасний стан ринку праці, вплив війни на його функціонування, а також розроблені рекомендації повоєнного відновлення ринку праці в Україні.



 

Модератор: Валерій Репін, голова Харківської  обласної організації професійної спілки підприємців.

До участі в публічній дискусії долучилися представники органів влади, профспілок, організацій роботодавців, громадських організацій.

Галина Третьякова, Голова Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів подякувала організаторам заходу за ґрунтовне дослідження та відмітила, що результати дослідження, в переважній більшості, співпадають з позицією Комітету. В своєму виступі пані Галина зупинилася на 4-х викликах ринку праці, які сьогодні стоять на порядку денному: 1) повернення ветеранів, що є продовженням випробування війни, оскільки основні питання, які постають перед ветеранами, це не тільки фізичне здоров’я, а і повернення військовослужбовця до економічної незалежності; 2) необхідності впровадження в Україні моделі, коли ветеран, який є частиною своєї родини, свого домогосподарства, міг би вести власну справу і свою діяльність без реєстрації ФОП або будь якої іншої юридичної форми економічної діяльності, зазначивши, що Національна стратегія доходів передбачає поступовий відхід з арени України фізичних осіб-підприємців, а натомість створення лакуни для низького оподаткування та лакуни організаційно-правових форм на які не розповсюджується трудовий кодекс (родина і домогосподарства ведуть економічну діяльність, не контролюючи 40 годинний робочий тиждень, не контролюючи, хто пішов у відпустку, що схоже на підприємницьку діяльність, але без зайвої бюрократії: бюрократії щодо бухгалтерського обліку, бюрократії щодо трудового законодавства тощо); 3) працевлаштування людей з інвалідністю. В Комітеті розроблено законопроект 5344, який змінює стару систему, розширюючи пропозицію робочих місць для людей з інвалідністю в державному секторі. Щоб людина з інвалідністю могла реалізувати своє право на інклюзивну працю потрібно так зване розумне пристосування – це не тільки фізичне обладнання робочого місця, а й робочий графік. Наступним кроком можна буде перехід до системи субсидування заробітної плати таких людей, як це діє в країнах Європи; 4) соціальний діалог. Потрібно змінювати підходи до репрезентативності для того щоб репрезентативних профспілок було більше. Варто нагадати, що репрезентативність це не тільки кількісний показник, а це і показних представлення галузей і територій. Потрібно налагодити соціальний діалог який би потужно впливав на законодавчі зміни та нормативно-правові акти щоб вони були на користь розвитку економіки України.



Анатолій Кінах, співголова Національної тристоронньої соціально-економічної ради, Голова Об’єднання організацій роботодавців України у своєму виступі подякував організаторам заходу і зазначив, що питання, що розглядають є одним з найсерйозніших викликів, які необхідно долати Україні в умовах повномасштабної агресії росії. Їх розглядити комплексно, включаючи ті тенденції, які відбуваються в демографічному стані держави. Він зазначив, що питання демографічного розвитку, збереження людського потенціалу України, включаючи трудовий, повинні бути одним із найголовніших напрямків як стратегії боротьби з ворогом так і подальшого розвитку України. Дуже важливим є питання умов повернення українців за кордону. Динаміка адаптації іде дуже швидко, і опитування підтверджують, що все більший і більший відсоток наших громадян приймають рішення залишитися в державах перебування. Подолати цю тенденцію можна лише за рахунок створення відповідних умов, образно кажучи, боротьби за кожну людину. Для цього потрібно розробити план відновлення України від наслідків повномасштабної агресії росії, в якому мають бути напрями на створення індустріально інноваційної економіки для створення доданої вартості на українській землі. А додана вартість - це робочі місця, зайнятість, параметри якості життя наших громадян.

Олександр Шубін, Голова Української сторони Платформи Громадянського суспільства Україна-ЄС, заступник голови Федерації профспілок України надав високу оцінку презентованому дослідженню, відмітивши багатофакторність аналізу, врахування переважної більшості тенденцій і проблем, які сьогодні існують на ринку праці.  У своєму виступі пан Олександр зупинився на питаннях міграції робочої сили в контексті реінтеграції наших громадян, які вимушено знаходяться за кордоном; необхідності доповнення трьох ключових факторів повернення українців (безпека, житло, робота) такими компонентами як політичний клімат, рівень дотримання прав людини, соціальний захист, освіта, медицина; інтеграційної політики та залучення іноземних працівників до ринку праці України; соціального діалогу та питання репрезентативності, яке варто суттєво осмислювати, але не варто обмежуватися лише національним рівнем, а виходити з рівня підприємства, регіону, галузі.

Ольга Петренко, заступник директора Харківського обласного центру зайнятості в ході свого виступу подякувала організаторам за запрошення та відмітила, що Харківський обласний центр зайнятості постійно стикається з проблемами ринку праці, які виокремлені в аналітичному документі. Зазначила, що незважаючи на складну ситуацію, ринок праці та економіка Харківської області поступово відновлюється і це підтверджують цифри: кількість вакансій, які були надані роботодавцями в минулому році -12,5 тис., а в цьому році вже 16,5 тис. Акцентувала увагу на державних програмах підтримки бізнесу – гранти до 500 тис грн для мікро та малого бізнесу, в той час як по решті регіонів ця цифра складає до 250 тис грн., що є великою допомогою бізнесу в області для можливості функціонувати та працевлаштовувати громадян.



Переглянути відеозапис заходу: youtu.be/UHZAF62CDuA

Презентація federation.org.ua/podiitafakti/prezentatsiya-publichnoi-diskusii-povoenne-vidnovlennya-rinku-pratsi-v-ukraini-tendents

Аналітичний документ "Повоєнне відновлення ринку праці в Україні: тенденції та виклики"scc.org.ua/edition/povo%d1%94nne-vidnovlennya-rinku-praczi-v-ukra%d1%97ni-tendenczi%d1%97-ta-zagrozi/


Дослідження здійснене Федерацією професійних спілок працівників малого та середнього підприємництва України та Харківською обласною організацією професійної спілки підприємців в рамках проєкту «Підтримка діяльності Української національної платформи ФГС СхП у 2024 р.», який реалізує Інститут економічних досліджень та політичних консультацій за фінансової підтримки Європейського Союзу.