Глобальний індекс МКП з прав профспілок у 2021 році
Відповідно до щорічного Глобального індексу прав МКП у світі зберігається тенденція на погіршення прав профспілок. Восьмирічного максимуму досягли порушення права на страйк, права створювати профспілки і вступати в них, права на профспілкову діяльність і громадянські свободи, а також права на свободу слова і зборів.
Восьме видання Глобального індексу прав МКП показує, що: 87% країн порушили право на страйк, 79% - порушили право на ведення колективних переговорів і 74% - відмовили працівникам в праві створювати профспілки і вступати в них. Число країн, що перешкоджають реєстрації профспілок, збільшилася з 89 - до 109 в 2020 році, а кількість країн, в яких свобода вираження думок і зборів була заборонена або обмежена, збільшилася з 56 - до 64 в 2020 році.
Глобальний індекс МКП з прав профспілок за 2021 рік також документує випадки використання пандемії урядами і роботодавцями як приводу для звільнення працівників, які оприлюднили важливу інформацію про поширення вірусу на робочих місцях; порушення права на ведення колективних переговорів; посилення спостереження за трудящими і порушення права на недоторканність приватного життя; а також обмеження свободи слова і зібрань.
Генеральний секретар МКП Шаран Барроу заявила: «Пандемія COVID-19 зруйнувала робочі місця, спільноти і життя. Уряди і роботодавці використовували пандемію для експлуатації людей, від яких залежить весь світ, посилюючи стеження, порушуючи угоди, звільняючи працівників, блокуючи і залякуючи профспілки, вдаючись до насильства і вбивств. Глобальний індекс дотримання прав розкриває ганебний список урядів і компаній, які дотримуються антипрофспілкового порядку денного, у той час як працівники, перебуваючи на передовій лінії, виконують важливу роботу для підтримки функціонування наших економік і спільнот.
Під час пандемії COVID-19 ми дізналися, хто герої. По всій планеті трудящі доглядали за хворими, забезпечували їжу на наших столах і підтримували економіку. Але, незважаючи на все це, вони як ніколи раніше зазнають нападок».
Близький Схід і Північна Африка — найгірший регіон в світі для трудящих вже восьмий рік поспіль. Лівія, Палестина, Сирія і Ємен все ще охоплені конфліктами, тому основні свободи і права в цих країнах розтоптані.
У десятку країн світу з найгіршим показником для трудящих у 2021 році увійшли Бангладеш, Білорусь, Бразилія, Колумбія, Єгипет, Гондурас, М’янма, Філіппіни, Туреччина і Зімбабве.
До найгірших країн у Європі попала Україна, якій присвоєну рейтинг 5 (відсутність гарантій прав працівників і профспілок). Подальше просування владою лібералізації трудового і профспілкового законодавства, попираючи при цьому права працівників та профспілок, загрожує опусканню України в категорію 5+ та входження в десятку найгірших країн світу для трудящих.
Глобальний індекс прав профспілок (англійською мовою): files.mutualcdn.com/ituc/files/ITUC_GlobalRightsIndex_2021_EN_Final.pdf
Глобальний індекс прав профспілок (російською мовою):www.ituc-csi.org/IMG/pdf/ituc_globalrightsindex_2021_ru.pdf