При державних закупівлях у Європі необхідно поважати та зміцнювати колективні переговори

Європейський Союз має сильні соціальні амбіції та прагне зміцнити європейську соціальну модель, засновану на ключовій ролі соціальних партнерів у формуванні політики та визначенні мінімальних стандартів для працівників. За словами фон дер Ляйєн: «Колективні переговори мають вирішальне значення».
Водночас, органи державної влади щорічно витрачають мільярди через державні закупівлі. За оцінками, 250 000 органів влади витрачають приблизно 2 трильйони євро на рік, що становить близько 14-15% європейського ВВП.


Проблема полягає в тому, що згідно з чинними правилами ЄС немає вимоги, щоб державні підрядники брали участь у колективних переговорах або виконували колективні угоди.
У березні 2021 року 106 профспілкових лідерів із 29 країн закликали ЄС змінити правила так, щоб державні гроші стали важелем соціального прогресу. І це може бути так. Європейське законодавство дозволяє і навіть заохочує владу включати суворі соціальні критерії під час виборів підрядників. Проте кожен другий тендер виграється лише за критерієм найменшої ціни. Це означає, що низькооплачувані компанії, які не дотримуються колективних договорів, отримують конкурентну перевагу. Рішення UNI Europa полягає в тому, щоб державні контракти укладалися лише з тими компаніями, які є учасниками колективних договорів, що охоплюють принаймні заробітну плату та загальні умови праці. Ті компанії, які відмовляються укладати чи виконувати колективні договори, мають бути позбавлені можливості отримувати державні контракти.
Дійсно, ми закликаємо Європейську комісію, законодавців та державні органи, а також компанії приєднатися до нас, щоб змусити підрядників та субпідрядників брати участь у колективних переговорах та дотримуватись колективних договорів. Таким чином, державні гроші використовуватимуться як сила добра та соціального прогресу. Це сприятиме гідній роботі та заробітній платі, безпечним робочим місцям, більш продуктивним компаніям, кращому співвідношенню ціни та якості для державних органів, задоволеним громадянам та більш щасливим працівникам. Для основних працівників, низькооплачуваних працівників та жінок, які працюють у сфері послуг, зміна політики закупівлі давно назріла.